Država je prošle godine ponudila otpis poreskih kamata, što je bio poslednji pokušaj da se pojedine firme reše dugova.Međutim, zbog nemogućnosti da redovno plaćaju tekuće obaveze, svega 58 velikih firmi uspelo je da se reši kamata, dok mala i srednja preduzeća imaju rok do kraja godine. Za većinu firmi je pitanje opstanka kako izbeći blokadu kad se preduzeće nađe na spisku najvećih dužnika.
Država je prošle godine ponudila otpis poreskih kamata, što je bio poslednji pokušaj da se pojedine firme reše dugova. Međutim, zbog nemogućnosti da redovno plaćaju tekuće obaveze, svega 58 velikih firmi uspelo je da se reši kamata, dok mala i srednja preduzeća imaju rok do kraja godine.
Za većinu firmi je pitanje opstanka kako izbeći blokadu kad se preduzeće nađe na spisku najvećih dužnika.
Ipak, Rudnici Resavica su rekorderi po otpisu dugova. Rešili su se gotovo dve milijarde dinara poreske kamate i više od dve milijarde duga za zdravstvene doprinose. Uslov je bio da čitavu prošlu godinu redovno izmiruju mesečne obaveze. To je veliki pomak za preduzeće sa 4.000 zaposlenih.
"Samim tim nemamo problema, ne bismo imali problema da ljudi neometano odu u penziju, da imaju overene zdravstvene knjižice", kaže direktor JP "Resavica" Vladan Milošević.
Uz otpis kamate od milijardu i po dinara, čačanska "Sloboda" oslobodila se polovine duga i više nije na vrhu spiska najvećih dužnika sa ostalim preduzećima namenske industrije.
Međutim, u društvu 58 preduzeća koja su se rešila kamata, problemi sa vraćanjem glavnice duga već počinju.
"Kako se radi o milijardama duga, kad se podeli na 24 rate, to je stravično veliko opterećanje za ta preduzeća, koja nam ispadaju iz reprograma zbog toga što ne uspevaju da plaćaju rate", objašnjava pomoćnica direktora Poreske uprave Rada Kostić.
Zato se preduzeća ponovo vraćaju na spiskove dužnika. Ona koja su već tamo, traže nove načine odlaganja blokade računa.
Od vremena udruženog rada kada smo imali Organizacije udruženog rada (OUR), Složne organizacije udruženog rada (SOUR), Zakone o udruženom radu (ZUR), nije bilo skraćenice koja je među privrednicima toliko korišćenja kao što je to u poslednje vreme UPPR.
Reč je o unapred pripremeljenom programu reorganizacije kroz stečaj, koji između ostalog omogućava da firma poreski dug može da vraća u ratama u periodu od čak pet godina.
Dok je za privrednike izgleda to jedino rešenje, iskusni poreznici tvrde da se problem tako samo odlaže.
Rada Kostić kaže da će im, kao i za svaki kredit kod banke, kamata ispasti koliko i glavnica.
Od početka godine Poreska uprava izdala je naloge za prinudnu naplatu 20 milijardi dinara. Naplaćena je trećina tog novca, jer je promet na računima blokiranih firmi mali.
Preduzeća koja čekaju konverziju imovine u državnu, kao i ona koja imaju bilo koju vrstu reprograma, pošteđena su blokade. Ostala sve češće koriste žalbe kao privremeno rešenje za odlaganje najgoreg.